ERWY451LGB192MDD0U
Chemi-Con
Product No:
ERWY451LGB192MDD0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1900UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series RWY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.9 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.276" (134.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C