ERZ-C20EK361
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-C20EK361
Description:
VARISTOR 360V 8KA MODULE
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 120J
Series ERZ-E
Package Bulk
Features Thermally Protected
Current - Surge 8 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-C20
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 1300 pF @ 1 kHz