ERZ-C40CK951W
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-C40CK951W
Description:
VARISTOR 950V 30KA DISC 40MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 750J
Series ERZ-CK
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type Bolt Mount
Package / Case Disc 40mm, Formed Tabs
Product Status Active
Current - Surge 30 kA
Maximum AC Volts 575 V
Maximum DC Volts 765 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-C40
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.045 kV
Varistor Voltage (Min) 855 V
Varistor Voltage (Typ) 950 V