ERZ-E05A361CS
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-E05A361CS
Description:
VARISTOR 360V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 23J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-E05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 130 pF @ 1 kHz