ERZ-E11A112SC
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-E11A112SC
Description:
VARISTOR 1.1KV 5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 310J
Series ZNR®
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Current - Surge 5 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 895 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-E11
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Varistor Voltage (Min) 990 V
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Capacitance @ Frequency 200 pF @ 1 kHz