ERZ-E11A241SC
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-E11A241SC
Description:
VARISTOR 240V 6KA DISC 13MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 84J
Series ZNR®
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-E11
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 620 pF @ 1 kHz