ERZ-E11A391SC
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-E11A391SC
Description:
VARISTOR 390V 6KA DISC 13MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 140J
Series ZNR®
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-E11
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 429 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 kHz