ERZ-E11B102CS
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-E11B102CS
Description:
VARISTOR 1KV 5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 280J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 5 kA
Maximum AC Volts 625 V
Maximum DC Volts 825 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-E11
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Varistor Voltage (Min) 900 V
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 kHz