ERZ-E14A361SC
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-E14A361SC
Description:
VARISTOR DISC 14MM 360V
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 255J
Series ZNR®
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 7.5 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-E14
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 900 pF @ 1 kHz