ERZ-V05V361CS
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V05V361CS
Description:
VARISTOR 360V 800KA DISC 5MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 16J
Series ZNR®
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 80 pF @ 1 MHz