ERZ-V05V431CS
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V05V431CS
Description:
VARISTOR 390V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 20J
Series ZNR®
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 275 V
Maximum DC Volts 350 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 473 V
Varistor Voltage (Min) 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Capacitance @ Frequency 70 pF @ 1 MHz