ERZ-V05V820CS
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V05V820CS
Description:
VARISTOR 56V 2KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 3.5J
Series ZNR®
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Active
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 50 V
Maximum DC Volts 65 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V05
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 90 V
Varistor Voltage (Min) 74 V
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Capacitance @ Frequency 460 pF @ 1 kHz