ERZ-V10D112C1
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V10D112C1
Description:
VARISTOR 1.1KV 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 155J
Series Automotive, AEC-Q200, V
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 680 V
Maximum DC Volts 895 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.21 kV
Varistor Voltage (Min) 990 V
Varistor Voltage (Typ) 1.1 kV
Capacitance @ Frequency 110 pF @ 1 kHz