ERZ-V10V241CS
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V10V241CS
Description:
VARISTOR 240V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 42J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V10
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 380 pF @ 1 kHz