ERZ-V14D121CS
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V14D121CS
Description:
VARISTOR 120V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 42J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V14
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 2700 pF @ 1 kHz