ERZ-V14D271
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V14D271
Description:
VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 99J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 15.5mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 175 V
Maximum DC Volts 225 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V14
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 303 V
Varistor Voltage (Min) 247 V
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Capacitance @ Frequency 640 pF @ 1 kHz