ERZ-V20D391
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V20D391
Description:
VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 275J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 21.5mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V20
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 429 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 kHz