ERZ-V20R361
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-V20R361
Description:
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
Payment:
In Stock : 6124
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 255J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 21.5mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-V20
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 kHz