ERZ-VEEV101
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-VEEV101
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 35J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 85 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-VEEV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 110 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Capacitance @ Frequency 3200 pF @ 1 kHz