ERZ-VGAD201
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-VGAD201
Description:
VARISTOR
User Guide
Mfr Panasonic Electronic Components
Energy 35J
Series Automotive, AEC-Q200, V
Package Tape & Box (TB)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Base Product Number ERZ-VGAD
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225 V
Varistor Voltage (Min) 185 V
Varistor Voltage (Typ) 200 V
Capacitance @ Frequency 430 pF @ 1 kHz