ERZA160VGS392WQ41C
Chemi-Con
Product No:
ERZA160VGS392WQ41C
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 16V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series -
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +100%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension -
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C