
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
ES1JL
Manufacturer:
Package:
Sub SMA
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1A SUB SMA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.28025
2.8025
100
0.168435
16.8435
500
0.155914
77.957
1000
0.10602
106.02
2000
0.097603
195.206
5000
0.093556
467.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | ES1J |
| Capacitance @ Vr, F | 8pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | Sub SMA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 1 A |