
STMicroelectronics
Product No:
ESDV5-1BF4
Manufacturer:
Package:
ST0201
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 5.5VWM 16.3VC ST0201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2375
0.2375
10
0.1919
1.919
100
0.101555
10.1555
500
0.066785
33.3925
1000
0.04541
45.41
2000
0.040964
81.928
5000
0.035616
178.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Type | Zener |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 20W |
| Base Product Number | ESDV5 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 7pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | ST0201 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 8.5V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 16.3V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 1.7A |