
STMicroelectronics
Product No:
ESDZV5-1BF4
Manufacturer:
Package:
0201
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 5.5VWM 10VC 0201
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1995
0.1995
10
0.1862
1.862
100
0.10146
10.146
500
0.062434
31.217
1000
0.04256
42.56
2000
0.036186
72.372
5000
0.032632
163.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | STMicroelectronics |
| Type | Zener |
| Series | ESDZ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 70W |
| Base Product Number | ESDZV5 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 6pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Voltage - Breakdown (Min) | - |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 10V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5.5V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 7A (8/20µs) |