ESME800LGC273MCC0M
Chemi-Con
Product No:
ESME800LGC273MCC0M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SME
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 27000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 4.724" (120.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.632 A @ 50 kHz