ESMG100ELL103MN25S
Chemi-Con
Product No:
ESMG100ELL103MN25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6028 A @ 100 kHz