ESMG101ETD100MF11D
Chemi-Con
Product No:
ESMG101ETD100MF11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMG
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 135 mA @ 100 kHz