ESMG160ELL153MP40S
Chemi-Con
Product No:
ESMG160ELL153MP40S
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.6504 A @ 100 kHz