ESMG160ETD102MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ESMG160ETD102MJ16S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Series SMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 785 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1775 A @ 100 kHz