ESMG161ELL101MK25S
Chemi-Con
Product No:
ESMG161ELL101MK25S
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Series SMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 645 mA @ 100 kHz