ESMG161ELL221MLN3S
Chemi-Con
Product No:
ESMG161ELL221MLN3S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.14 A @ 100 kHz