ESMG161ELL471MP35S
Chemi-Con
Product No:
ESMG161ELL471MP35S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.01 A @ 100 kHz