ESMG201ELL220MJ20S
Chemi-Con
Product No:
ESMG201ELL220MJ20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 306 mA @ 100 kHz