ESMG201ELL331MN35S
Chemi-Con
Product No:
ESMG201ELL331MN35S
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.605 A @ 100 kHz