ESMG250ELL332ML25S
Chemi-Con
Product No:
ESMG250ELL332ML25S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 268
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.975 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.133 A @ 100 kHz