ESMG250ELL332MN20S
Chemi-Con
Product No:
ESMG250ELL332MN20S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.998 A @ 100 kHz