ESMG351ELL470MN20S
Chemi-Con
Product No:
ESMG351ELL470MN20S
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 443.3 mA @ 100 kHz