ESMG401ELL2R2MHB5D
Chemi-Con
Product No:
ESMG401ELL2R2MHB5D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 95 mA @ 100 kHz