ESMG401ELL4R7MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ESMG401ELL4R7MJ16S
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series SMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 71 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 177.5 mA @ 100 kHz