ESMG401ETD2R2MHB5D
Chemi-Con
Product No:
ESMG401ETD2R2MHB5D
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Series SMG
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 95 mA @ 100 kHz