ESMG451ELL101MP40S
Chemi-Con
Product No:
ESMG451ELL101MP40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 470 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 672.1 mA @ 100 kHz