ESMG451ELL121MQ40S
Chemi-Con
Product No:
ESMG451ELL121MQ40S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 743.6 mA @ 100 kHz