ESMG451ELL3R3MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ESMG451ELL3R3MJ16S
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 44 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 100 kHz