ESMG451ELL470MLP1S
Chemi-Con
Product No:
ESMG451ELL470MLP1S
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 265 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 477 mA @ 100 kHz