ESMG451ELLR47MJC5S
Chemi-Con
Product No:
ESMG451ELLR47MJC5S
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 450V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.5 mA @ 100 kHz