ESMG451ETD100MK20S
Chemi-Con
Product No:
ESMG451ETD100MK20S
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Series SMG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 163.8 mA @ 100 kHz