ESMG500EBC221MJC5S
Chemi-Con
Product No:
ESMG500EBC221MJC5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series SMG
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 645 mA @ 100 kHz