ESMG500ELL222MLP1S
Chemi-Con
Product No:
ESMG500ELL222MLP1S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Series SMG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.075 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.241 A @ 100 kHz