ESMH101VND103MA63U
Chemi-Con
Product No:
ESMH101VND103MA63U
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C