ESMH101VNN332MQ50M
Chemi-Con
Product No:
ESMH101VNN332MQ50M
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.872 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 120Hz